Kristýna Bednářová

Život jako umění aneb všichni toužíme a žízníme po lásce

8. 05. 2015 10:10:26
Živoucí a mrtví, probuzení a spící, vědomí a nevědomí. Pro ty byla tato kniha napsána. Pro ty, kteří již rozumějí nebo chtějí porozumět, proč nám Pavel pravil: „Co se bojíš smrti, blázne: všichni se měníme, ale ne všichni usneme!“

Co Vás nejčastěji donutí přečíst knihu? Je to zvědavost, touha po informacích, další titul oblíbeného autora a nebo vás jen zaujme obálka?

Do knihy Jóga a sex jsem se pustila z toho důvodu, že už jsem četla předchozí díl Sport a jóga a hlavně jsem byla zvědavá, co mi může jóga v ohledu sexuality dát.

Po pravdě řečeno jsem uvnitř knihy čekala úplně něco jiného, než tam bylo. Po přečtení bych určitě změnila název díla, aby bylo jasné a patrné hned od začátku, o co tady vlastně půjde. Možná Zasvěcení do sexuality pro jogíny? Význam sexuality v životě?

Kdo čeká zapojení praktických cvičení a návodů, tak bude zklamán. Nemohu ale říct, že by se mi kniha nelíbila. Jen jsem od ní čekala něco jiného. Přesto jsem v ní našla spoustu nových, zajímavých myšlenek.

Elisabeth Haich byla nadanou ženou, která určitě posunula život svůj i jiných o krok dál. Kromě toho, že byla nadaná umělkyně, se stala spoluzakladatelkou nejvýznamnější školy jógy v Evropě. Józe se tedy věnovala až až, což se můžete dočíst hlavně v její předchozí knize Sport a jóga. Pokračování Jóga a sex je věnován těm, kteří se duchovnímu cvičení věnují nějakou dobu a zajímá je právě téma sexu a celibátu v životě.

Autorka nabádá čtenáře, aby se určitě sexuality nevzdávali. Ba naopak. Vysvětluje zde princip sedmi úrovní Jákobova žebříku, který posouvá v životě každého individuálně. Princip by nám měl osvětlit význam života a zařadit nás do určité úrovně myšlení a uvažování. Sama dává důraz na trpělivost a na nešvar dnešní doby, kdy lidé chtějí mít a vědět co nejvíc a nedbají na okolnosti a své možnosti.

„Chceme-li šplhat vzhůru po Jákobově žebříku, musíme především vlastnit něco, bez čeho není žádný pokrok možný, a to je trpělivost!“

Elisabeth Haich probírá spoustu mýtů, které lidi napadají s ohledem na odpoutání se od sexu a možnou otrokářskou práci Bohu. Ano, slovo Bůh se v knize hodně objevuje. Pokud patříte k těm, kteří se mu snaží vyhnout, tak přimhuřte obě oči a nebo si ho nahraďte jiným slovem, názvem či výrazem.

Kromě tématu sexuality probírá i spokojené partnerství a důležitost našeho štěstí v životě.

Při čtení knihy jsem měla pocit, že mi už nic nového nemůže dát. Všechno mi sedělo a jen jsem se utvrzovala v tom, co jsem do této doby věděla. Až ke konci se najednou objevilo několik pro mě důležitých témat, která zapadla na své místo a donutila mě k přemýšlení a přehodnocení svého života.

„Tato kniha byla sepsána pro všechny, kteří hledají cestu vedoucí z otroctví těla ke svobodě ducha.“

Jóga a sex aneb sexuální síla z pohledu jogína – cesta od rozkoše k duchovnímu štěstí vyšlo v roce 2015 pod nakladatelstvím Metafora.

Několik ulovených, podtrhaných a zajímavých myšlenek:

„Sílu, jež projevuje skrze sexualitu a která je pojítkem mezi duchem a hmotou, a tudíž má důležitou schopnost dopomoci duchu od těla, vdechnout hmotě nový život, nazývají lidé „sexuální silou“.“

„Jít cestou jógy neznamená, že máme začít se zdrženlivým životem.“

„Sexuální síla je božská tvůrčí síla sama a dá se využít jak božsky, tak ďábelsky.“

„Sexuální sílu jde pouze přeměnit, pouze jí být.“

„Neboť život bez sexu má smysl pouze v případě, že dotyčnému neškodí, nýbrž jen prospívá.“

„Zde je nutno znovu zmínit o trpělivosti. Aktivování vyšších nervových center pomocí naprostého celibátu chce totiž hodně času. Z dítěte tak neuděláte dospělého, pokud ještě nenastal jeho čas, a když mu přesto vezmete hračky a budete ho nutit, aby vedlo život dospělého člověka, nestane se dospělým, ale spíš duševně nemocným.“

„Mezi záchvaty šílenství a neuspokojenou sexualitou existuje nepopiratelná souvislost.“

„Je jen velmi, velmi málo těch, kteří již dosáhli duchovní zralosti a umějí přeměnit sexuální sílu v božskou tvůrčí moc. Je mnoho „povolaných“, ale málo „vyvolených“.“

„Neexistují žádné špatné síly, jen špatně použité síly! „Věci nejsou nikdy špatné, záleží jen na způsobu, jak o nich přemýšlíš,“ prohlásil Epiktetos.“

„A právě proto nemáme na začátku své cesty skládat žádný slib, abychom se později neměli za co stydět, pokud si jednou dovolíme své sexuální touhy realizovat. Člověk se pak nestydí ani tak za to, že se sexuálně vybil, nýbrž za to, že porušil svůj slib.“

Autor: Kristýna Bednářová | karma: 6.73 | přečteno: 214 ×
Poslední články autora